Mudanya Bilgilendirme

Mudanya Konum ve Özellikleri

Mudanya şehir merkezinden batıya doğru uzanan 7 km'lik sahil yolu'ndan sonra eski Rum yerleşimleri olan Siye’ye (Kumyaka) ve 11 km. sonra Trilya’ya (Zeytinbağ) ulaşırsınız. Siye’nin çarşaf böreği ve cevizli lokumu meşhur.

Zeytinbağı (Trilya) eskiden ipekböceği yetiştirmiş, zeytinlerin ilaçlanması ile ipekböceği bir arada olmamış, dutları söküp kerestesinden kayık yapmışlar, şimdilerde balıkçılık ve zeytincilik yapılıyor. Trilye zeytini sofralık zeytinlerin en iyilerinden. Zeytinyağları dünyaca meşhur. Rumlar zamanında elli kadar yağhane varmış, günümüzde birkaçı faal durumda. Harap durumdaki eski okul (Taş Mektep) binasındaki bir zamanlar Kıbrıs Cumhurbaşkanı olan Piskopos Makarios’un okuduğu söyleniyor. SİT alanı ilan edilen köyün halkı mübadele'de Selanik’ten gelmiş. Bölgede iyi balık çıkıyor. Rivayet ediliyor ki tarihin eski zamanlarında müthiş bir balık yatağıymış ve burada tutulan barbunlar Doğu Roma İmparatorunun sofrasına kadar gidermiş. Şimdi öyle bol değilse de iskeledeki balıkçı lokantalarında taze ve nisbeten ucuz balık yemek ve mavi ile yeşilin muhteşem buluşmasının keyfini çıkarmak mümkün.

Trilya’da Rumlardan kalma 7 kilise, 3 manastır, 3 ayazma bulunuyor. Çoğu bakımsız. Kemerli kilisenin dünyada duvarına resim yapılan ilk kilise olduğu, sütunlarının İskenderiye’den getirildiği söyleniyor. Köydeki Fatih Camisi eski St. Stephanos Kilisesi’nden çevrilmiş. Kemerli Kilise denilen Panagia Pantobalissa Kilisesi ve manastırlar gezilebiliyor.

Mudanya’da konaklamayıp da Balıkesir yönüne devam etmek isteyenler Zeytinbağ’da kıyıdan ayrılan yolu izleyip Bursa - Balıkesir yolunun 40. km’sine çıkabilirler.